Łóżka dla dzieci w obszarach funkcjonalnych pokoju

Wyposażenie pokoju dziecięcego wymaga starannego i inteligentnego podejścia. Tutaj należy wziąć pod uwagę wszystkie – oświetlenie, położenie łóżek, kolorystykę wnętrz, obszary funkcjonalne i wiele innych. Ważnym czynnikiem, który w dużej mierze determinuje wygląd i funkcjonalność pomieszczenia, jest łóżka dla dzieci, to jej wybór i lokalizacja.

Łóżka można podzielić pokoju dziecięcego na strefy funkcjonalne, zazwyczaj wyróżniają trzy sypialnie, pokój gier i nauczania. Dla każdej z nich można wybrać mebel, który będzie określać przeznaczenie tej lub innej strefy.

Najpierw warto określić podstawowe zasady organizacji przestrzeni i wyboru łóżek do pokoju dziecięcego. Główne zasady są dość proste: jak najwięcej światła, brak jasnych, nasyconych kolorów we wnętrzu i, co najważniejsze, bezpieczeństwo. Te wymagania (z wyjątkiem, oczywiście, pierwszego) musi się zgadzać i łóżka dla dzieci.

Zazwyczaj najwięcej wymagań stawiano do nauczania strefie. W miejscu, gdzie będzie stał stół, przy którym jest dziecko, musi być wystarczająco dużo światła, przy czym powinien on spadać po lewej stronie. To, po pierwsze, można zapewnić instalacją stołu przy oknie, a po drugie, z użyciem lampy.


Ponadto, łóżka dla dzieci, przeznaczony do nauczania strefy, powinna być ergonomiczne, czyli być wygodne dla dziecka, nie męczyć go utrzymać ciało w naturalnej pozycji. Osiąga się to ustawieniem prawidłowej wysokości stołu i krzesła i tak w pojedynczych elementów (szuflady biurka lub regały), która nie rozprasza dziecka i nie każe robić zbędnych ruchów, aby do nich dotrzeć. Przenieść dziecko musi, ale jeśli dziecko, zwłaszcza ucznia klas młodszych, trzeba wstać i zrobić kilka kroków, aby wypożyczyć książkę, to może po prostu uciec od lekcji na drodze od stołu do szafy lub z powrotem.

Nie mniej rygorystyczne wymagania do sypialni pokoju dziecięcego. Łóżka do sypialni strefy powinna być tylko umiarkowanych odcieni jasnych kolorów, w przeciwnym razie w ciągu dnia dziecko nie będzie w stanie się uspokoić. W tym i ma na celu pomóc umiarkowane malowanie mebli, wykonane w jasnych kolorach. Meble dla dzieci dla sypialną może stanowić oddzielne elementy – plac łóżko, szafa, stolik nocny, itp. Ale może być i jeden kompleks, w którym poszczególne elementy są połączone w zwartą konstrukcję. Takie kompleksy są wygodne, gdy powierzchnia pokoju stosunkowo niewielka lub jeśli dziecko jest wydzielona część dużego pokoju. Meble do sypialni strefy musi być zgodne z zasadniczymi wymaganiami bezpieczeństwa. We śnie dziecko spędza prawie pół doby, więc ekologii i wygodę sypialni, mebli i ortopedycznego materaca warto zwrócić szczególną uwagę.

Kategoria: łóżka dla dzieci

Najprostszą w organizacji, być może, jest plac zabaw, który może stanowić po prostu pad pomiędzy sypialnią i uczenia się zielenią, znajdujący się w środku pokoju. Ale i dla tej strefy, bez względu na jej prostotę, istnieje specjalna meble dla dzieci, przeznaczony do przechowywania zabawek i ubrań dla dzieci. Inny wariant organizacji strefy gier – łączenie jej z częścią sypialną, gdy na piętrowym łóżku górna część służy do spania, a dolna – w formie małego pokoju do gier.

I jeszcze raz, trzeba skupić się na bezpieczeństwie – dziecko spędza w swoim pokoju większość czasu, meble dla dzieci nie powinny być niebezpieczne dla dziecka i sprawiać dyskomfort.